444 32 70

Alya Villa Butik Otelinde erken rezervasyon ile ucuz tatil yapmanın keyfini Elcitur.com.tr ile yaşayın!

HELAL YEMEK

HELAL YEMEK

Muhafazakar insanlar, tatil planlarını yaparken İslami kurallara uygun tasarlanmış tesisler aralar. Helal turizm sertifikası olan oteller ise bu nedenle çok önem taşımaktadır.

Bir işletmenin Helal Turizm Sertifikası alabilmesi için İslami kurallara uygun olarak tasarlanması gerekmektedir.

Hizmet, yiyecek, içecek, yaşam alanları, odalar vb. alanlarda İslami çerçeveye uygunluk gözetilmelidir.

Bir işletmenin Helal Turizm Sertifikası alabilmesi için yerine getirmesi gereken koşullarını bu yazımızda belirttik.

Öncelikle helal turizm sertifikası içeren otellerde tatil yapmak için gelen kişilere uygulanması gereken önemli kriterlerden bahsedelim. Otellere çift olarak gelen bireylere evlilik cüzdanı sorulmalı ve 1.derece yakın akraba olmayan kadın ve erkeğin aynı odada kalmasına müsaade edilmemelidir.

Yaşam alanı odalar ise bu alanda en büyük öneme sahip mekanlar olarak bilinir. Helal turizm sertifikası içeren otellerde olmazsa olmazlar ise şunlardır:

*Odalar aile mahremiyetine uygun şekilde tasarlanmalı, odalarda kamera sistemi bulunmamalıdır.

*Odaların mini buzdolaplarında alkollü içecekler, banyo ve lavabolarda ise sertifikasız temizlik ve kozmetik ürünler bulundurulmamalıdır.
*Televizyon var ise, kayıtlı islami kurallara uygun olmayan kanallar ve CD, DVD ve kasetler bulundurulmamalıdır.
*Odalarda Kuran-ı Kerim, temiz seccade ve tesbih mutlaka bulundurulmalı, Kıble odanın sabit bir yerinde belirtilmelidir. Yataklar kıbleye karşı olmamalıdır. Odalarda namaz vakitlerini gösteren takvimler bulunmalı.
*Odaların ve banyonun temizliği rutin olarak sağlanmalı, odada bulunan kişilerin cinsiyetlerine göre personel atanmalıdır. Oda servislerinde görevli personel, servis için odalara mahremiyet ilkelerine uyarak girmelidir.
*Tuvaletler Kıbleye dönük olmamalıdır. Tuvaletlerde mutlaka uygun taharet tertibatı mevcut olmalıdır.
*Odalarda hayvanların bulunmasına izin verilmemelidir. İşletmede evcil hayvan kabul ediliyorsa, hayvanlar için özel alan tahsis edilmelidir.

Yiyecek – içeceklerde ve mutfak ürünlerine oldukça dikkat edilmeli. Peki Helal Turizm Sertifikası içeren otellerde mutfak nasıl olmalı? İşte önemli detaylar…

*Tüm mutfaklar, restoranlar, kafeler ve büfeler dört mezhebe göre şüpheli ve haram hiçbir gıda işletmede bulundurulmamalıdır.
*Alkol ve haram olan gıdalara kesinlikle yer verilmemelidir. Restoran, kafe ve büfelerde Helal menüler bulundurulmalı, yiyecek ve içecekler için Dünya İslam Ülkelerinden gelen farklı mezheplere sahip Müslüman müşteriler için mezhep logoları yerleştirilmelidir.
* Temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri haram alkol bazlı olmamalıdır. Tüm mutfak araç ve gereçleri hijyenik şartlara uygun rutin olarak temizlenmelidir.
* İslam’da israf yoktur. İsrafa sebep olacak durumlar kontrol edilerek önlem alınmalı, müşteriler bilinçlendirilmelidir. Atık gıdalar için prosedür oluşturulmalıdır.
* İslami şartlara göre restoran, kafe ve büfe gibi yemek yenen yerlerde müzik çalınması uygun değildir.

Mutfak bölümü dışında bireylerin en çok kullandığı ortak alanlarda çok ince detaylara kadar önlemler alınmalı ve harama yol açabilecek her detay engellenmelidir.

* Kumarhane ve gazino gibi yerler haramdır. İşletmede uygulanmasına kesinlikle izin verilemez.
* İşletmeye ait mescid olmalı, temizlik ve bakımı rutin olarak sağlanmalıdır.
* İşletme içerisindeki yayınlar İslam’a uygun olmalı, müşteri taleplerine göre her türlü İslami yayınlar da temin etmelidir.
* İşletme içerisinde reklam, afiş ve panolarda islami yaşantıya uygun olmayan resimler bulundurulmamalı, İslami hassasiyete zarar verecek animasyon veya eğlence programları yapılmamalıdır.
* Masaj salonlarında karşı cinslerin bulunmamalı, Kadın ve erkekler için ayrı sağlık görevlisi, doktor bulundurulmalıdır.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Bilgileriniz Alınmıştır!

En kısa sürede size dönüş yapacağız.